• STARMUS4Schools-medzinárodný festival

          • Naši žiaci mali možnosť byť súčasťou medzinárodného podujatia pod názvom STARMUS Festival. Hovoríme o prestížnom medzinárodnom festivale vedy, hudby a umenia, ktorý sa konal v Bratislave od 12. do 17. mája 2024. Jeho cieľom bolo spojiť vedecké poznatky s umením a zvýšiť povedomie o krehkom stave našej planéty. Naši žiaci sa zúčastnili prednášky, kde na pódiu vystúpili viacerí rečníci a to najmä vďaka spoluzakladateľovi festivalu Starmus, Garikovi Isreaelianovi, astrofyzikovi, ktorý svojim úvodným slovom otvoril festival.

            Ďalej na pódiu vystúpili rečníci ako Jane Goodall, Chris Hadfield a Richard Marko.

            Jane Goodall – britská primatologička, antropologička, zakladateľka Jane Goodall Institute, a veľvyslankyňa mieru OSN. Jej objav z roku 1960, že šimpanzy vytvárajú a používajú nástroje, je považovaný za jeden z najrevolučnejších momentov vedeckého výskumu dvadsiateho storočia. Odhalila tak ich schopnosť kreatívneho myslenia a vyvrátila dovtedy zaužívaný pohľad, že nástroje sú výlučne ľudským fenoménom. Aj dnes je jednou z najvýznamnejších osobností v boji za zachovanie biodiverzity a inšpiráciou pre ľudí po celom svete k podpore ochrany životného prostredia.

            Chris Hadfield – kanadský astronaut, bývalý riaditeľ operácií NASA, ktorý slúžil ako veliteľ Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a aktívne sa podieľal na realizácii mnohých vedeckých experimentov. Je významným popularizátorom vesmírneho výskumu a to najmä vďaka zdieľaniu príbehov zo života na palube vesmírnej stanice cez sociálne siete. V máji 2013 zahral a natočil skladbu Davida Bowieho „Space Oddity“ na ISS, čím sa stal prvým astronautom, ktorý nahral hudobné video vo vesmíre. Chris Hadfield s touto skladbou vystúpil aj na pódiu v Bratislave.

            Richard Marko – generálny riaditeľ spoločnosti ESET, líder a vizionár v oblasti informatiky, IT bezpečnosti a inovácií. Je jedným zo spoluautorov antivírusového systému ESET a jeho skenovacieho jadra. Jeho práca zahŕňa okrem vývoja nových technológií a stratégie ochrany pred kybernetickými hrozbami, aj vzdelávanie verejnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Práve interaktívny rýchlo-kurz bezpečného správania sa na internete bol súčasťou jeho prednášky.

             

            Na konci konferencie sme si vypočuli vďaka Orchesteru Slovenskej filharmónie sklady z viacerých filmov- Vesmírna Odysea (2001 ), Interstellar a Star Wars.

             

          • OK v speve ľudových piesní Slávik Slovenska

          • 14. mája sa uskutočnilo okresné kolo súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska.

            Našu školu reprezentovali dievčatá: Mikaela Sofia Kuhajdová z 1.C, Lucia Ondráčková z 5.B a Petra Drličková z 9.C.

            Čestné uznanie získala Lucia Ondráčková.

          • Okolo sveta s Michalom Tlelkom

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Okolo sveta s Michalom Tlelkom.

            V pondelok 6. mája sa naši siedmaci a ôsmaci stretli s cestovateľom Michalom Tlelkom. Má prejdených vyše 70 krajín sveta. Nám porozprával o pešej ceste (900 km) do Santiaga de Compostely, o svojej ceste na bicykli po Saudskej Arábii, ale i autom – stopom, či taxíkom po Pakistane, Indii, Číne, Bangladeši... Dozvedeli sme sa nielen geografické informácie, ale aj ako žijú ľudia na týchto miestach a ako sa my tu na Slovensku vlastne máme dobre.

          • Celoslovenská súťaž DÚHA

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Celoslovenská súťaž DÚHA.

            Aj v tomto roku sme sa zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže DÚHA. Úspech našej škole priniesla práca Mirka Šimove. Má krásne 2. miesto. Srdečne gratulujeme!

            Ďakujeme za reprezentáciu školy aj každému žiakovi a žiačke, ktorí pracovali na témach KEĎ OTVORÍM ĎALŠIE DVERE a ČO JE ZA ZRKADLOM. Práce, ktoré reprezentovali školu si môžete pozrieť v galérii.

          • Žilina Day

          • ŽILINA DAY alebo jeden deň v Žiline

            V 5.D triede sme sa na hodinách anglického jazyka venovali pamiatkam Žiliny. Žiaci sa rozdelili do skupín a ich úlohou bolo “vypátrať” čo najviac zaujímavostí k jednotlivým skvostom, ktoré sú v našom meste. Nielen že sa tak dozvedeli mnoho zajímavostí, zároveň si precvičili ako tieto informácie použiť v anglickom jazyku. Pripravené projekty v anglickom jazyku si potom vzájomne predniesli priamo v meste, pred jednotlivými pamiatkami Žiliny, ako napr. Mariánske námestie, Sad SNP, Hlinkovo námestie a pod. Cieľom tejto aktivity bolo prepojiť viac predmetov. Vďaka tomu si žiaci mohli osvojiť nové informácie priamo v praxi.

             

          • Výlet do Bratislavy a do Čunova

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Výlet do Bratislavy a do Čunova.

            Vo štvrtok 2. mája vybraní žiaci našej školy navštívili Slovenské olympijské a športové múzeum v Bratislave a vodácky areál v Čunove. V múzeu sa nám venovala pani, ktorá s nami prešla interaktívne prehliadky a odborným výkladom nám ukázala zaujímavosti z prostredia slovenského športu. Na záver si žiaci vyskúšali lyžiarsky trenažér, trenažér na bicykel a profi stolný hokej. Poobede sme sa presunuli do Čunova, kde nám náš tréner Kovař vysvetlil ako bezpečne zdolať Divokú vodu. Športu zdar!

          • Zbierka Deň narcisov

          • Dňa 18. apríla sa aj na našej škole uskutočnila zbierka ku Dňu narcisov. 

            V "uličkách" školy sa vyzbieralo spolu 706,72 €

            Všetkým zúčastneným ďakujeme. 

          • Deti a architektúra

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deti a architektúra.

            Dňa 26. apríla 2024 popoludní sa v kinosále SNG uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže už 10. ročníka projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. Tento projekt už 10 rokov učí deti po celom Slovensku vnímať architektúru a prostredie. Každý rok je projekt zameraný na inú nosnú tému a je realizovaný online formou kreatívneho a interaktívneho e-kurzu.

            V roku 2023 bola hlavnou témou projektu "Zelená architektúra, zelené stavebníctvo" a témou výtvarnej súťaže bolo namaľovať svoju predstavu Zelenej mestskej štvrte. Do súťaže prišlo vyše 600 výtvarných prác a porota z nich vybrala 26 na ocenenie. Ocenila práce žiakov z rôznych kútov Slovenska, ktorých organizátori projektu pozvali na slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže a tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy. Deti zažili dvojdňový výlet v Bratislave.

            Medzi žiakov, ktorých práce porota na ocenenie vybrala, patrí aj naša Veronika Hodásová, ktorej srdečne gratulujeme. Zúčastnila sa vyhodnotenia a na druhý deň tematickej vychádzky po zelenej architektúre Bratislavy. Časť vychádzky absolvovala aj vláčikom - blaváčikom. Sprevádzali ich odborníci na architektúru a stavebníctvo. Určite najväčším zážitkom pre nich bol výhľad z nového mrakodrapu na Pribinovej ul. na celú Bratislavu alebo návšteva polyfunkčného objektu Wallenrod. Boli to naozaj dva dni plné zážitkov.

            Ešte raz veľká gratulácia k úspechu.